Сумський фаховий коледж мистецтв і культури ім. Д.С. Бортнянського
 
Сумський фаховий коледж мистецтв і культури ім. Д.С. Бортнянського

ЦИКЛОВА КОМІСІЯ «МУЗИЧНО-ТЕОРЕТИЧНІ ДИСЦИПЛІНИ»

Підвищення рівня професіоналізму майбутнього викладача музики значною мірою залежить від музично-теоретичної підготовки. Циклова комісія «Музично-теоретичні дисципліни» готує спеціалістів широкого профілю. Талановита молодь має можливість розкрити свої здібності у різних напрямках: виконавська, педагогічна, лекторська справа, музична критика, навички композиторської творчості, фольклористики. Допомагають їм у цьому досвідчені викладачі, до складу яких входять беззаперечні професіонали свої справи. Вони присвячують своє життя залученню студентів до світу класичної музики; їхня ерудованість, лекторське й акторське обдарування, потужна особиста харизма стають тим магнітом, що залучає студентів у вир музичного простору.

На початку 60-х років ХХ століття в Сумському музичному училищі був відкритий музично-теоретичний відділ, який з перших своїх кроків став акумулятором творчих ідей всього педагогічного процесу училища. Серед перших викладачів теоретичного відділу – Валентина Дубравіна і Валентин Дубравін – перший завідуючий теоретичним відділом, до речі, серед випускників Дубравіних – викладачі коледжу: Н. М. Гринь, К. Б. Козинська, Т. М. Горська.

Паралельно з Дубравіними на теоретичному відділі працювали В. Д’яченко, Г. Ілларіонова, В. Корєшков, Л. Сукачова, П. Індех, В. Балакліївська, І. Тройнік.

На початку 70-х колектив поповнили випускники перших випусків Сумського музичного училища, які закінчили консерваторії: Л. Бурміна, Т. Комісарова, Н. Логвінова, О. Дяченко, Л. Каскевич. Тоді ж розпочали педагогічну роботу на теоретичному відділі молоді фахівці: Н. Пашкунова, Н. Польщікова. У другій половині 70-х, після навчання в музичних вузах Харкова, Києва повернулись в рідне училище Т. Аманська, А. Арбузова, В. Гукова, К. Козинська. Дещо пізніше приїхала працювати на відділі в своє рідне місто Суми випускниця Київської консерваторії М. Коваль. У 80-х  початку 90-х відбулось повернення молодих фахівців, в більшості своїй теж колишніх випускників Сумського музичного училища, а саме: М. Іванової, О. Гончаренко, а також В. Романко з Західної України. У 1997 році, після реорганізації та об’єднання Сумського музичного училища ім. Д. С. Бортнянського та Сумського училища культури утворилось Сумське вище училище мистецтв і культури ім. Д. С. Бортнянського. В цей період колегіальним рішенням теоретичний відділ було розділено на відділ теорії музики і відділ музичної літератури. На відділи влились нові творчі сили: Н. М. Гринь, Н. І. Єпіфанова (на теоретичний); Т. М. Горська, Ю. М. Дорда (на відділ музичної літератури). Послідовно на посаді завідуючого відділом працювали М. П. Коваль, О. О. Дяченко, з 2004 по 2020 р. теоретичний відділ очолювала Єпіфанова Н. І.

Відділ музичної літератури очолювали: Ю.В. Дорда, з 2009 по 2020 р. на цій посаді працювала Арбузова А. С.

З 2020 року відділ теорії музики і відділ музичної літератури об’єднали в одну циклову комісію музично-теоретичних дисциплін, яку очолює Кузнець О. Ю.

У складі циклової комісії працюють творчо обдаровані (без винятку) особистості, з великим натхненням і любов’ю до своєї справи. Свою педагогічну роботу кожен, як правило, поєднує з діяльністю в різних напрямках, відповідно до своїх талантів: з концертною, лекторською, композиторською, науково-методичною, музично-громадською, керівною, також преса, рецензування. Все це підтверджується на практиці участю педагогів зі своїми студентами у науково-практичних музично-теоретичних конференціях у різних регіонах України; складанням та виданням методичних посібників з гармонії, сольфеджіо, музичної літератури, створенням навчальних програм, методичних комплексів для проведення олімпіад, конкурсів з музичної літератури, гармонії, сольфеджіо, поліфонії в межах закладу.

Завдяки високому професійному та інтелектуальному потенціалу фахівців, педагогічний процес комісії – це постійно діюча творча лабораторія, де народжуються нові стимулюючі форми викладання музично-теоретичних дисциплін, педагогічної та виконавської практики, де створена своя методика виховання, розвитку і вдосконалення міцних професійних навичок та інтелекту в цілому у студентів на рівні високих професійних вимог.

Багаторічна творча праця викладачів і студентів дає свій результат. Географія подальшого навчання і працевлаштування має невичерпні перспективи.

У сучасній Україні відчувається гостра потреба в майстрах слова про музику, проблема подолання духовної кризи суспільства стоїть надзвичайно гостро. Наразі постає питання кваліфікованих кадрів у цій сфері.

Кожного року випускники циклової комісії музично-теоретичних дисциплін не тільки поповнюють ряди викладачів мистецьких шкіл, а й з успіхом вступають до вищих навчальних закладів. Випускникам, крім викладацької роботи, відкриті двері студій телебачення, звукозапису; на них чекають сцени театрів та філармоній. Вони можуть знайти втілення своїх професійних надбань в якості музичних редакторів, музичних коментаторів у видавництвах, лекторів-музикознавців, ведучих концертних та пізнавальних програм.

Студенти постійно стають переможцями міжнародних, всеукраїнських, регіональних теоретичних олімпіад, беруть активну участь у музично-наукових конференціях. Викладачі пишаються своїми випускниками. Їхні успіхи – підтвердження професійної спроможності циклової комісії музично-теоретичних дисциплін та Коледжу.

Професія теоретика, музикознавця вимагає дисципліни, волі, зосередженості в опануванні великого об’єму інформації; не тільки музичного обдарування, а й літературних здібностей, артистизму, вміння спілкуватись з людьми. Вміння бути добрим слухачем і цікавим співбесідником. Головною умовою оволодіння професією є любов до музики. Саме це – старт до всіх починань, самовдосконалення і звершень в майбутній професії музикознавства.

 

ВИКЛАДАЧІ

 

Голова циклової комісії
ЄМЕЛЬЯНЕНКО Марина Русланівна
спеціаліст вищої категорії
викладає:
сольфеджіо, гармонію, теорію музики, педагогічну практику сольфеджіо.

телефон +38 (095) 2252438,  e-maіl: emelyanenkomr@svumik.sumy.ua

 

ГРИНЬ Надія Миколаївна
заслужений працівник культури України, спеціаліст вищої категорії, викладач-методист
викладає: сольфеджіо, теорію музики, гармонію.

 

КУЗНЕЦЬ Олена Юріївна 
спеціаліст вищої категорії, старший викладач
викладає: світову музичну літературу, педагогічну практику музичної літератури, основи музичної критики, концертно-лекторську практику.

 

АРБУЗОВА Ангеліна Сергіївна
спеціаліст вищої категорії, викладач-методист
викладає: світову музичну літературу, українську музичну літературу.

 

ВАНЮШЕНКО Єлизавета Олександрівна
спеціаліст першої категорії
викладає: сольфеджіо, гармонію, інструментознавство, читання партитур, педагогічну практику сольфеджіо.

 

ГОРСЬКА Тетяна Миколаївна
спеціаліст вищої категорії, викладач-методист
викладає: українську музичну літературу, методику викладання музичної літератури, педагогічну практику музичної літератури, музичний фольклор, історію музики.

 

КОВАЛЬ Марина Петрівна
спеціаліст вищої категорії, викладач-методист
викладає: сольфеджіо, гармонію, педагогічну практику сольфеджіо, поліфонію, методику викладання сольфеджіо.

Автор багатьох інноваційних розробок з дисциплін: теорія музики, гармонія, сольфеджіо, поліфонія, методика викладання сольфеджіо, педагогічна практика. Автор методичних видань з курсу «Гармонія», «Сольфеджіо» (методичні посібники, підручники), консультант педагогічної практики.

 

КОЗИНСЬКА Катерина Борисівна
спеціаліст вищої категорії, викладач-методист
викладає: сольфеджіо, гармонію.

Займається композиторською діяльністю (авторські збірки пісень), має авторські методичні видання.

Translate »