Народне інструментальне мистецтво (духові, народні інструменти)


?

Історія Сумського училища культури почалася  1966 року. Приміщення навчального закладу знаходилось у селищі Кияниця Сумської області в колишньому маєтку поміщиків Ліщинських. Було відкрито і відділ народних інструментів, першими викладачами якого стали молоді фахівці: С.Ф.Шулєпова, Л.Г.Тверезовський, Л.В.Слесарський.

За п’ять років свого існування училище здобуло популярність серед населення області та за її межами, завдяки чому зросла кількість абітурієнтів. Збільшився і викладацький склад закладу, який був підсилений кваліфікованими молодими кадрами. Це: О.Г.Вакал, В.М.Юдіна, І.П.Ващенко, М.П.Середа, О.В.Козловська, А.О.Абрамов, В.М.Новохатько, В.М.Тимофєєв, Л.О.Вороніна, А.І.Шепіленко, Т.А.Корсун. Тому  1971 року було прийнято рішення про будівництво приміщення училища у м.Суми за спеціальним проектом.

Завжди педагоги брали активну участь у концертній діяльності. В 70-ті роки був широко відомий квартет баяністів, до складу якого входили О.Л.Соловйов (керівник колективу), С.Ф.Шулєпова, Л.М.Слесарський,  І.П.Ващенко та оркестр викладачів народного відділу. Ці колективи побували з концертними виступами в багатьох куточках України. Не менш популярним був  інструментальний ансамбль «Балалаєчка» під керівництвом випускника училища, завідувача денного відділення В.Ф. Коби.

Півстоліття віддала своїй справі завідувач відділу, старший викладач С.Ф.Шулєпова.  За свою сумлінну працю нагороджена медалями «Ветеран праці» та «За трудову відзнаку».

Сьогодні  відділ має назву «Менеджмент соціокультурної діяльності. Народне інструментальне мистецтво», до складу якого входять народні та духові інструменти. На відділі  працює 14 викладачів з великим досвідом педагогічної та концертмейстерської роботи.

Серед них: заслужений працівник культури України та керівник Народного хору народної пісні  В.О. Тамілін; заслужений працівник культури України, лауреат конкурсу «Грай, гармонь»,  віртуоз-гармоніст В.В.Майборода; випускник училища, викладач-концертмейстер, керівник ансамблю українських народних інструментів  В.І.Пугач; викладач баяну, віртуоз, концертмейстер ансамблю народної пісні «Співаночки» А.І.Куліжніков; випускниця училища, викладач з бандури та керівник ансамблю бандуристів Р.І.Мукменєва; викладачі з домри, ілюстратори оркестру народних інструментів Г.П.Думчикова, С.А.Власенко, Л.І.Гіга, Н.М. Петруша;  викладач з гітари, ілюстратор ансамблю гітаристів М.І.Ковальов; баяніст-віртуоз, концертмейстер Народного ансамблю народного танцю «Молодість» С.В.Плющ;  баяніст-концертмейстер К.А.Скиба. На відділі духових інструментів: старший викладач А.І.Зубарєв, викладач та керівник оркестру духових інструментів  О.В.Ященко.

Більшість педагогів має великий досвід роботи – 30 і більше років.

На відділі працюють концертні колективи: оркестр народних інструментів, яким керує Л.І.Гіга, ансамбль бандуристів під керівництвом

Р.І Мукменевої, 2016р. став лауреатом всеукраїнського конкурсу «Арт-Домінанта» в м. Харків.

Активна концертна робота викладачів як у ролі  сольних виконавців, так і концертмейстерів є взірцем для їх вихованців. Студенти беруть приклад зі своїх педагогів, які, крім сольних виступів, майже у повному складі відділу виступають з великими колективами (ансамблями, оркестрами) в училищі, за його межами, на різних виконавських конкурсах, концертах  як концертмейстери.

  Відділ постійно працює над підготовкою юних музикантів до участі в регіональних та всеукраїнських конкурсах  виконавців на народних інструментах. Так, студентка Мироненко Єленада 2014р. стала лауреатом XІІІ Всеукраїнського юніорського конкурсу в м. Ніжин (ІІ премія, клас викладача Г.П.Думчикової). 2016р. на  всеукраїнському конкурсі «Арт-Домінанта» в м. Харків студентка Комарова Аліна посіла І місце (клас викладача С.А.Власенко), а студентка Мироненко Єленада – ІІІ місце.

Щороку студенти  беруть участь у конкурсі виконавців «Перлина», який в училищі відбувається навесні. Його лауреатами стали Ткач Андрій, Черногор Катерина, Ткаченко Артур.

Вивчивши теорію, цікаво спробувати себе в обраній справі. І тут студенти мають можливість продемонструвати свої навички: без їх участі  не обходиться жоден святковий захід у місті. Перший успіх, перші оплески окриляють, дають сили, впевненість у правильності обраного шляху.

 2013р. естрадний оркестр під керівництвом викладача відділу духових інструментів  О.В.Ященка брав участь на фестивалі «Чарівна мідь» у 

смт Краснопілля Сумської області та отримав схвальні відгуки.  2015р. колектив відкривав звітний концерт відділів народного інструментального  та народного пісенного мистецтва. Значну частину  репертуару складають оркестрові переклади керівника.  2016  року колектив у складі оркестру духових інструментів відділення мистецтва (керівник заслужений працівник культури України А.В. Кірноз), з Народним ансамблем народного танцю «Молодість»  (керівник заслужений працівник культури України В.В.Євтушенко)  брав участь у XV всеукраїнському фестивалі духової музики «Сурми України».

 Відділ надає методичну допомогу викладачам та учням дитячих музичних шкіл, проводе майстер-класи, концерти студентів. Постійно, згідно з планом роботи,  готує методичні розробки та проводе відкриті уроки.

Основне завдання студентів – добре навчатися, оволодівати знаннями як фахових, так і загальноосвітніх дисциплін.  20014- 20016 навчальних роках  дипломи з відзнакою отримали студенти: Калнагуз Маргарита, Шкурат Олена, Ткач Андрій, Саверський Владислав, Чала Тетяна. Ними пишається наш відділ.

Випускники училища успішно працюють у різних куточках України художніми керівниками, директорами будинків культури, викладачами дитячих музичних шкіл.

 
квартальные календари . печать календарей